Віртуальний історичний екскурс “Доземний уклін вам, герої України”/ до Дня захисника України/

8193

14 жовтня українці святкують одразу чотири свята. Перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє свято, дуже молоде – День захисника України, четверте – Деь створення УПА
Усі ці свята дуже взаємопов’язані і виникали послідовно.

1. Свято Покрови – історія та значення

14 жовтня православні християни святкують день Покрови Пресвятої Богородиці.
У народі говорять: «Покрова накриває траву листям, землю снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем».
Це свято вважається одним із найбільш шанованих свят в Україні. Не виникає навіть суперечок між православними українцями й рідновірами, котрі хоч і вкладають у це свято зовсім різний зміст, ставляться до нього дуже шанобливо.

1570731018-9152

У день Покрови Пресвятої Богородиці вшановується Матір Божа, яка є заступницею за рід людський.
Покрова Пресвятої Богородиці – одне із найважливіших християнських свят. Його повна назва – Покрова Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії.

Коли святкують Покрову

Щороку Покрову Пресвятої Богородиці відзначають 14 жовтня. У 2019 році святкування припадає на понеділок. У народі цей день ще називають Свято Покрови або Третя Пречиста.

Що таке Покрова Пресвятої Богородиці
За переказами, у 910 році Богородиця, осяяна небесним світлом й оточена ангелами та святими, з’явилася людям, які молилися у Влахернському храмі в Константинополі за визволення від ворогів, які оточили місто.
Пресвята Діва Марія зі слізьми стала молити Бога за християн. Потім Божа Матір на знак того, що бере народ під свою опіку, покрила людей у храмі чесним своїм омофором (грецьке омофор – наплічник, тобто довга широка тканина з хрестом, яку носять священики на богослужіннях). Пресвята Владичиця сяяла небесною славою, а покрив у руках її блищав “краще за промені сонячні”.

Дивовижний покрив захистив місто. Буря, яка піднялася в той момент, розкидала кораблі противника, позбавивши жителів Константинополя від смерті.

Символ та значення Покрови

Свято Покрови Божої Матері та ікона Покрови – зворушливий символ невпинного заступництва Владичиці за рід людський. Воно є одним із найвеличніших свят, тому на честь нього досить часто освячують новозбудовані храми.

Покров Пресвятої Діви – знак любові та участі, які Матір Божа відчуває до людей. Його благодать незримо осіняє й захищає кожну людину, оберігаючи від гріха і допомагаючи в нелегкий час.
В Україні особливо значущим свято Покрови Пресвятої Богородиці було для козаків, які будували багато храмів Богородиці й особливо шанували ікони Покрови. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Матір Божу вважали своєю заступницею і покровителькою.

ikona-pokrov-presvyatoy-bogorodicy-310x400mm-n1_df654ea3a68bd93_300x300

 

Ікона Покрови Пресвятої Богородиці
На іконах Покрови зображений світлий образ Діви Марії, яка вкриває людство від ворогів. Пресвята Божа Матір, тримає свій світлий омофор. Її покров і захист простягається не тільки на людські тіла, а насамперед – на їхні душі.ї

До ікони Покрови Пресвятої Богородиці звертаються, просячи про покровительство та захист від небезпек і нещасть, оскільки її молитва до Господа є доволі сильною.

 

2. День Козацтва

Зі святом Покрови співпадає святкування Дня українського козацтва. З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою усього українського козацтва. А на Січі запорозькі козаки збудували церкву на честь Покрова Богородиці з її іконою. І. до речі, саме у цей день, козаки збирали Велику раду, на котрій обирали гетьмана й визначалися з подальшими військовими планами.
Відомий український етнограф Олекса Воропай писав, що після зруйнування Катериною ІІ Запорозької Січі, козаки, ідучи за Дунай, несли з собою ікону Покрови Пресвятої Богородиці

1990ac324e26b7e716caf3c87ed6c195_XL
Цікаво, що козаки настільки глибоко й щиро шанували образ Покрови Божої Матері, вірили у її силу й урочисто святкували цей день, що у народі закріпилася й друга назва свята – Козацька Покрова.
Певно, не знайдеться в Україні людини, яка б не знала про козаків. Про них складено безліч творів, книжок і фільмів. Про козацький рід співається й у нашому державному гімні. Образ сміливого парубка, котрий захищає честь та волю нашого народу, міцно закарбувався у пам’яті поколінь. Тож, козак в українській культурі – звитяжний воїн, озброєний захисник Вітчизни, що боронить віру, гідність та звичаї усього нашого народу.

?????????????????????????????????????????????????????????

 

3. 14 жовтня – День захисника України

Друга спроба вибороти незалежність українського народу й держави здійснювалася у тяжкі 1917-1920 роки.
Третя – уже в наш час – під час розпаду радянської імперії, коли прокинувся волелюбний інтерес до власної історії й генетичної пам’яті.
Четверта хвиля цього інтересу, – напевно, сьогоднішня. Адже, з 2015 року 14 жовтня є державним святом і неробочим днем – Днем захисника України.

В Україні святкування Дня захисника України почалось відносно недавно – з 2014 року. Свято встановлене указо президента України Петра Порошенка 14 жовтня 2014 року. Про бажання створити нове свято відзначення українського війська Порошенко заявив під час першого після заборони Януковича, параду на День незалежності – 24 серпня 2014 року.

У багатій подвигами літопису українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я підкреслюю, Україна ніколи більше не буде святкувати це свято по військово-історичного календаря сусідньої країни. Ми будемо вшановувати захисників своєї Вітчизни, а не чужої!” – заявив тоді глава держави.

1_

Вже 8 жовтня того ж року Український інститут національної пам’яті підтримав ініціативу Президента відзначати День захисника України, обґрунтовуючи це традицією почитати українське військо саме в цей день.

Затвердивши 14 жовтня Днем захисника України, Петро Порошенко провів чіткий зв`язок між різними покоління українських воїнів. Окрім того, своїм указом Петро Порошенко скасував радянську традицію, яку продовжив Кучма, святкувати День захисника Вітчизни 23 лютого. Найбільш цікавим було те, що по-перше це свято мало абстрактну назву, ховаючи за високопафосним словом “Вітчизна” конкретику – кого мали захищати ті, хто так радісно святкував 23 лютого, яку Вітчизну.

 

4.  День створення УПА

14 жовтня також на символічному рівні вважається днем заснування Української повстанської армії. Інформація про створення УПА саме 14 жовтня 1942 року є у постанові Української головної визвольної ради від 30 травня 1947 року та наказі Головного командира УПА Романа Шухевича від 14 жовтня 1947 року.

Ввважається, що саме 14 жовтня 1942 року, коли польовий командир Сергій Качинський (псевдо “Остап”) сформував перший відділ УПА в місті Сарни, хоча деякі історики вважають цю дату умовно пропагандистською та переносять період заснування приблизно на півроку вперед. У 1943 році загони ОУН(б) почали офіційно іменуватися “Українською повстанською армією”. Ряди УПА поповнювалася за рахунок добровольців з числа ідейних націоналістів, перебіжчиків з допоміжної поліції, дезертирів з Червоної Армії.

59e0b058370f2cd3228b4568

Українська повстанська армія – це єдине військове формування, що вели збройну боротьбу з Третім Райхом, СРСР та польською Армією Крайовою за незалежність Української дежавності, яку було відноволено Актом відновлення Української держави, що було проголошено 30 червня 1941 року Українськими Національними Зборами, з ініціативи Організації українських націоналістів революціонерів під проводом Степана Бандери.

Згодом, після розгрому УПА, свято Покрови стало один з головних “табірних свят” в сталінському ГУЛАГі. Більшість повстанців, які відбували покарання в більшовицьких концтаборах святкували три свята – Різдво, Покрову та Великдень. Таким чином, Покрова стала не лише свято українського воїнства, а й символом незламності його духу.

Книжкова виставка до Дня захисника України

изображение_зміна1

“На варті Української держави”

изображение зміна

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *