This page is hosted for free by zzz.com.ua, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 32.50 UAH.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Неповторне слово Галини Турелик

Презентация1В  усьому вчуся бачити найбільше

і вирізняти вічне, а не тлінне.

Хай те, що з наших рук сьогодні вийшло,

новим потрібне буде поколінням.

Досліджуючи історію української літератури, польський україніст Флоріан Неуважин  прийшов до висновку, що один з її феноменів полягає в тому, що серед творців україніки багато жінок. Серед них Флоріан Неуважин назвав і нашу краянку Галину Турелик.

Галина Зіновіївна Турелик – поетеса, журналіст, яка зуміла поєднати в своєму житті, здавалось би непоєднуване : активну журналістську та редакторську працю з немеркнучими спалахами поетичного слова.

Галина Зіновіївна Турелик – поетеса, журналістка. Народилася 2 лютого 1949 р. в м. Львові в родині службовця. З 1958 року проживає на Прикарпатті, саме тут сформувалася як творча особистість. Після закінчення факультету журналістики Львівського державного університету імені І. Франка працювала в редакціях газет, довгі роки – першим заступником редактора всеукраїнського літературно-художнього і громадсько-політичного часопису «Перевал». За першу поетичну збірку «Посіяний промінь» (1970) молоду журналістку приймають 1971 року в Спілку письменників України. Відтак було 20 років активного життя в літературі, підсумком яких стали книги „Три зернини” (1972), „Вечірні бджоли” (1974), „Зелене багаття” (1976), „Новосілля” (1981), „Між альфою й омегою” (1989), „Монолог” (1986), „Бурштинова ватра” (1990), «Здвиження» (2009). Кожна із цих книг засвідчувала поглиблення майстерності поетеси, яка наче долала щоразу якийсь внутрішній духовний бар’єр, йдучи від емоційності до філософської багатовимірності слова. Галина Турелик є лауреатом обласної літературної премії ім. Дмитра Клима 1970 року за першу збірку «Посіяний промінь», лауреатом премії імені Мирослава Ірчана та Володимира Свідзінського за поетичну збірку «Здвиження” („Місто НВ”, 2009). У 1998 році за добірку поезій «Світлотіні старих світлин», опублікованиху у «Перевалі», вона була відзначена обласною премією ім. Василя Стефаника.

Екскурс поетичними збірками

Літературна доля Галини Турелик склалася загалом щасливо. Творити поезії почала 1966-го року. У 21 рік був вдалий поетичний дебют – збірка поезій «Посіяний промінь». У поезіях дійсність переплітається з минулим, радощі – з тривогами думки і чуття. Авторка славить людей праці, велич земної краси, звучать мотиви найсвятіших людських почуттів, філософські роздуми над життям-буттям.

Галина Турелик зуміла поєднати в своєму житті активну журналістську та редакторську працю з поетичним словом. У своїй поетичній творчості оспівувала працю земляків-хліборобів, писала про щастя і драми в коханні, про радість материнства, чарівну красу природи

У 1972 році вийшла друком друга поетична збірка «Три зернини». У цій збірці на повну силу звучить палка любов до Матері-України, рідного краю. Більшість віршів – ліричного складу, тут усе дихає, промовляє: птахи, трава, квіти, дерева. У збірці є вірші-присвяти митцям, є цикл, присвячений Лесі Українці.7
У 1974 році поетеса видає наступну збірку поезій «Вечірні бджоли». Тут йдеться про радість материнства, шляхи людських доль, вміщено великий цикл інтимної лірики – «Любисток». Вірші світлі, мелодійні, від фольклорного начала. Загалом відчувається творче зростання авторки.

8Четверта книжка авторки «Зелене багаття» (1976) – живлюще буяння весни. Воно осяває поетесі світ розкутої людини, господаря свого краю. Поезія багата на весняні барви, молоду пристрасть, мирний гомін трудового дня, шляхи людських доль і ніжну зажуру материнства.

4Наступна збірка поезій «Новосілля» побачила світ у 1981 році у видавництві «Карпати» (м. Ужгород). В поезіях звучить ода коханню, оспівується природа рідного краю, радість буття, звучить оптимістичне «І є любов ще між людьми!»

5

«Монолог» – таку назву має шоста поетична збірка Галини Турелик, видана у 1986 році. Ця збірка – єдиний цілісний ліричний твір. У збірці чотири розділи – «Вічне коло», «Жіночі портрети», «Слово з вогню», «переживи, любове, нас», в яких сповнений болю і тривоги погляд на себе і на світ, протест проти байдужості, бездушності в людських стосунках. Привертає увагу розділ «Жіночі образи». В одинадцяти портретах українських жінок, серед яких кохана Довбуша Дзвінка, а ще втомлена актриса, самотня жінка, лікарка та інші в поетичному образі представлено внутрішній світ та переживання і відчуття героїнь.

6Лірична стихія інтимної лірики представлена в останньому розділі збірки «Переживи, любове, нас». Один з віршів «Надивлюся на тебе» надихнув композитора Богдана Шиптура, який поставив його на музику.

Наступна поетична збірка «Між альфою й омегою» побачила світ у 1989 році. В цій книзі – гама почуттів і образів, ліричні переживання, роздуми про людські чесноти та їх відсутність, смисл буття, про любов.

1У 1990 році у видавництві «Дніпро» вийшла друком восьма книга авторки – поетична збірка «Бурштинова ватра». Вірші у збірці – інтелектуально насичені, емоційно напружені, нерідко полемічні. В історико-культурних поетичних екскурсах вона звертається до образів своїх видатних земляків, в їхньому життєвому і творчому подвигу вбачаючи приклад для сучасників, роздумує над роллю поета у суспільстві. І як завжди присутня неповторна лірика від Галини Турелик. «Бурштинова ватра» – підсумок певного етапу творчості поетеси.

3Починаючи з 1990 року, після виходу поетичного вибраного — “Бурштинової ватри”, — настала творча пауза, що затяглася на два десятиліття. Поетеса довго набиралася вражень, почуттів, роздумів і аж у 2009 році в Івано- Франківському видавництві «Місто НВ» вийшла її дев’ята книга – збірка поезій «Здвиження». Перший розділ збірки – «Єднаючи душею два світи» – це поезія духовна, філософська. Вірші розташовані в часовому порядку написання, що дозволяє простежити процес розвою душі автора, який в одному з віршів названо «упізнаванням істин призабутих». Другий розділ – «Біловоддя» – великий цикл любовної лірики. В передньому слові до книги літературний критик Євген Баран відзначає «У поетичній інтерпретації Галини Турелик маємо талановите, глибинне, чесне звучання тих почуттів, вражень, переживань, якими сповнена лірична героїня книги» І ще: «Три ключові моменти формують стратегію поетичного мислення Галини Турелик у новій книзі: Бог, Україна, Любов. Остання категорія є синонімом ще одного необхідного коду творчості – Свободи».

2

На разі, це остання книга поетеси. Євген Баран вважає, що творчий набуток Галини Турелик заслужено складає основу українського літературного канону другої половини ХХ століття. Авторка однаково сильна в ліричному вірші і громадянській ліриці. ЇЇ письмо зріле, пластичне, кольористичне.

Турелик1

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *