“На захисті українського слова” (до 140 річчя від дня народження А.В.Крушельницького: 1878-1937).

krushelnickiy_foto-1

“Той тільки має право назвати себе людиною, хто свої діла міряє на весь ріст своїх буйних думок, а своїм стремлінням не ставить межі”(А.Крушельницький).
Антін Володиславович Крушельницький – видатний український письменник, публіцист, педагог, журналіст, літературознавець, редактор, видавець та громадський діяч.

Народився майбутній письменник у місті Ланьцут (нині – Польща) 4 серпня 1878 р. у родині юриста, урядовця податкової канцелярії. Освіту здобував спочатку в Перемишльській гімназії, а потім у Львівському університеті на філософському факультеті. Культурно-освітній рух, який відбувався в Галичині наприкінці Х1Х ст.,, нелегке життя простих людей дали поштовх до початку літературної діяльності молодого А.Крушельницького.
Творчість А.Крушельницького як за обсягом, так і за тематикою охоплює широке коло проблем розвитку української літератури кінця Х1Х – початку ХХ ст. Із 1901 р. А.Крушельницький розпочав свою педагогічну діяльність та протягом 25 років із невеликими перервами викладав у гімназіях Станіслава, Коломиї, Стрия, Рогатина та Бережан.
У 1901 р. А.Крушельницький одружився з відомою на той час драматичною актрисою та письменницею М.Слободою, яка на все життя стала його вірним другом, люблячою дружиною,найщирішою порадницею, а головне – матір’ю їхніх п’ятьох дітей.
У 1909 р. сім’я Крушельницьких переїхала до Коломиї, де голова родини став директором місцевої гімназії. Незабаром А.Крушельницького обрали депутатом до Галицького сейму, членом шкільної ради крайової, радником Коломийського магістрату, а навесні 1919 р. його призначили міністром освіти УНР. Але обставини склалися так, що наприкінці того ж року родина Крушельницьких емігрувала до Австрії. Віденський період став чи не найпліднішим у творчості А.Крушельницького. Та попри активну творчу діяльність життя емігранта було дуже складним, сім’я бідувала. Через 7 років вимушеного вигнання родина отримала дозвіл від польського уряду на повернення до Галичини. Але польська влада не терпіла його активної проукраїнської громадянської позиції і А.Крушельницький вимушений був наважитися на остаточний переїзд. Він прагнув будь-що прислужитися Україні, бути корисним для її розвитку. Отримавши від радянського уряду офіційне запрошення та обіцянку гарної роботи, родина Крушельницьких перебирається на Велику Україну, до Харкова. Натомість майже всі члени великої родини потрапили до катівні НКВД та були страчені.
Трагічна доля великої родини Крушельницьких, яка дала українській національній культурі багатьох діячів в різних галузях мистецтва, літератури та громадського життя, стала символом сталінського кривавого режиму, символом нещадного знищення радянською владою української інтелігенції.
Антін Крушельницький пройшов великий шлях боротьби за українську літературу,культуру, освіту. Він залишив по собі значну прозову, публіцистичну, драматургічну та літературно-критичну спадщину. Своїми кращими прозовими та драматичними творами зробив чималий внесок в історію української літератури. Його жертовне життя є яскравим прикладом невтомної праці задля українського народу, розвою освіти, культурного життя, достойного майбутнього.
Матеріали про А.Крушельницького в фондах
міської бібліотеки №1 для дорослих:
1. Василик С. “Хоч тілом одійшли – їх дух живе між нами” (про письменника Антіна Крушельницького)//Галичина. – 2003. – 14 серп. – С.11.
2. Гуцульщина у творчості Богдана Лепкого: Ліричне “я” на тлі Карпат(про А.Крушельницького)//В кн.: Васильчук М. Профілі. Література і краєзнавстство. – Коломия: Вік, 2012. – С.56.
3. Дорогою з непам’яті у вічність//В кн.: Васильчук М. Силуети. – Коломия: Вік, 2006. – С.88,139,160.
4. Згаслі крила натужного лету(нове прочитання Антона Крушельницького)//В кн.: Качкан В. Хай святиться ім’я твоє. – Кн.3. – Львів: Фенікс,1998. – С.103 – 128.
5. Крушельницька Л.Г. Рубали ліс…:Спогади//Дзвін. – 1990. – №3. – С.119 – 133.- (Про сім’ю Крушельницьких).
6. Крушельницький Антін//В кн.: Кочержук М. Українська державна гімназія в Коломиї 1892 – 1944 рр. – Коломия, 2011. – С.164 – 170.
7. Лист Антіна Крушельницького//В кн.: Качкан В. Хай святиться ім’я твоє: Антологія одного листа. – Т.8. – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2006. – С170.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *