Графік роботи:

Щоденно: з 9 - до 18 години

Субота, неділя:

з 10 - до 18 години

Понеділок - вихідний день

Остання п'ятниця місяця - санітарний день.

Наші контакти

78200

Івано-Франківська обл.

м.Коломия

бульв. Лесі Українки, 7

тел.(03433) 2-26-55

e-mail: libkolomija@meta.ua

Година народознавства “Різдво у Карпатах”

content_image010Гуцульщина завжди відрізнялася своїм особливим ставленням до звичаїв та повір’їв. Різдво у карпатському селі – одне із найкращих, найказковіших проявів отих гуцульських традицій. Хто був на Різдво у Карпатах, добре знає, що більше на зимові свята у місті точно не залишиться. Саме у горах Дух Різдва відчувається краще, сильніше, карпатська атмосфера підсилює його, надає світлому празнику більше магічності, казковості, а від того – більше радості. 

Саме про магію різдва та важливість збереження традицій йшлося у вступі-звертанні до запрошених на годину народознавства “Різдво у Карпатах” у виконанні завідувачки бібліотеки Любов Ковтуник.

Про різдвяні традиції Святвечора та Різдва розповіла бібліотекар читального залу Світлана Березюк: “…

Містерія Святого вечора, мабуть, одне з най таємничіших і найінтимніших дійств у циклі календарних релігійних свят. У Карпатському регіоні, особливо в селах , вона й донині супруводжується великою кількістю ритуалів , обов язкових атрибутів .Сама атмосфера створюється ще задовго до того , як родина сідає за святвечірній стіл. .У кожного учасника дійства своя роль і своя велика відповідальність.Газда – захисник і розпорядник цілого обійстя – обходить господу, худобу ,оголошує появу на небі Різдвяної Зірки.  Газдиня пильнує , щоб увесь день і увесь вечір пройшов «з Богом».З молитвою розпалює на світанку вогонь з печі,з молитвою і добрими думками готує страви.Всі вони особливі: дуже смачні й одночасно символічні. Недаремно їх дванадцять -як Христових апостолів, як місяців у році.Не випадково ці страви пісні.Бо не йдеться про догодження плоті, а радше прославлення Господа, що дав цю їжу.Як пройде ця вечеря .залежатиме життя людей протягом наступного року.Чи буде воно мирним , чи пануватиме в домі порозуміння , чи видасться рік багатим, урожайним, чи прихилиними будуть сили природи…Все перелічене є спільним для мешканців цілого Карпатського регіону. А от нюанси різноманітні і дуже різноманітні самі страви.Жодна із страв не повинна залишитися недоторканою : кожну потрібно хоч трохи спробувати. Добре, як горить свічка – живий вогонь.Головна страва вечері в Святий вечір – кутя.-Традиційно її готують з пшениці.Крупинки , зерна – – це символ людей . склеєних в людство,пшенична каша з медом -як поминальна страва.Пшеничне зерно проростає щороку, тому символізує відродження.Мед уособлює щастя та блаженство.Також господиня готувала голубці, капусняк, пісний борщ, горох,вареники з картоплею та капустою, узв Цією вечерею закінчується строгий

Різдвяний піст : 7 січня всі обмеження знімаються , і можна влаштовувати справжній святковий бенкет. Кажуть, що на Новий рік в будинках повинно пахнути мандаринами, а в Різдво хата повинна просочуватися ароматами кориці і ванілі. Тобто без святкової випічки це свято немислиме.У Різдво здавна дотримувалися ще однієї традиції :надягали новий одяг: не випраний , а саме нову одежину…”
Присутні переглянули відеофільм “Різдво у Карпатах”.

Книжкова виставка Різдво в Карпатах

Книжкова виставка Різдво в Карпатах

?????????????

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *