This page is hosted for free by zzz.com.ua, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 32.50 UAH.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.

Бурлака. Спогади про Тараса Мельничука /Упоряд. Є. Баран, М. Васильчук, В. Бабій

1Тарас Мельничук (1938-1995) – поет, лауреат Державної премії імені Тараса Шевченка. Постать виїмкова на українському грун­ті і контроверзійна. Про нього пишуть наукові дисертації (Свя­тослав Кут, Ірина Зелененька), йому присвячують вірші (Василь Герасим’юк, Мирослав Лазарук та ін.), пишуть спогади.

Окремою книгою спогади про Тараса Мельни,чука виходили 2008 року у Вижниці в упорядкуванні Манолія Попадюка та Вікто­ра Максимчука («Князь вільного слова». – Вижниця: ВПК «Чере­мош», 2008. – 264 с.). Спогадові матеріали друкувалися на сторін­ках журналів «Сучасність», «Перевал», «Буковинський журнал», газетах «День», «Літературна Україна», «Слово Просвіти»…

Ми з поетом і редактором «Буковинського Журналу», нашим земляком із Коломийщини Ми­рославом Лазаруком задумали підготувати нову книжку спогадів. Звичайно, що се лише початок роботи.

Ми зверталися не до всіх. Так вийшло. Думаю, окремі з літера­торів напишуть ще свої спогади. Окремі з літераторів відмовилися від написання з різних причин.

Я не знав особисто Тараса Мельничука, але був на його похоро­нах 31 березня 1995 року. Говорити зараз про цей день і свої вра­ження іід нього (частково рони зафіксовані у моєму щоденнику) особливого бажання не маю. Хоча й крамольного там не було. Хіба що на поминках виник перманентний скандал між двома літера­торами (про це є мій запис у щоденникових нотатках за 1995 рік). Коли мої нотатки прочитали обидва літератори, кожний дав свою версію подіям. І тоді я зрозумів, що одна і та сама подія має стільки версій, скільки людей у ній брало участь або ж були свідками.

Особливість спогадів у дій книзі, що тут поєднані як окремі передруки матеріалів (Ігор Калинець, Дмитро Гриньків, Галина Курищук, Ніна Гнатюк, Микола Васильчук, Богдан Радиш та ін.), так і спогади, написані спеціально для цього видання (Іван Андрусяк, Михайло Андрусяк, Микола Близнюк, Марія Гнатюк, Василь Андрушко, Андрій Малащук, Василь Шкурган, Григорій Штонь).

Крім того, маємо різні варіанти спогадів – спогад-інтерв’ю (Ми­кола Близнюк-Василь Глібчук), спогад-вірш (Василь Герасим’юк). Подаємо також наукову розвідку (Ольга Шах).

Словом, Дорога до осмислення феномену Тараса Мельничука відкрита для тих, хто готовий нею йти і хто готовий, попри всі пере­витрати особистого знайомства і побутових образ, зберегти Любов.

Євген БАРАН,

літературний критик

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *