19 лютого – День Державного герба України

«Тризуб – державний символ України: від княжих  часів до сьогодення»     (Хронограф)

 

                                                                      П О С Т А Н О В А   

                                                          ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ

                                                         Про Державний герб України

( Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, N 40, ст.592 )

Верховна Рада України   п о с т а н о в л я є:

  1. Затвердити тризуб як малий герб України,  вважаючи  його

головним   елементом   великого   герба   України   (кольорове  та

схематичне зображення герба додаються) ( 2137а-12 ).

  1. Зображення Державного  герба  України  поміщується    на

печатках органів державної влади і державного управління, грошових

знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах,

бланках державних установ  з  обов’язковим  додержанням  пропорцій

зображення герба, затвердженого пунктом 1 цієї Постанови.

Голова Верховної Ради України                                                       І.ПЛЮЩ

м. Київ, 19 лютого 1992 року

 

Lesser_Coat_of_Arms_of_Ukraine.svg19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила Тризуб як малий герб України, вважаючи його головним елементом великого Державного герба України.

Відкритий конкурс щодо створення проєкту Державного герба України, відповідно до постанови Верховної Ради, був оголошений  ще 24 червня 1991 року.Під егідою Комісії з питань культури і духовного відродження Верховної Ради було створено робочу групу-журі з народних обранців, істориків, мистецтвознавців, музейників. Для участі в конкурсі надійшло понад 200 робіт (усі вони тепер зберігаються в Центральному державному архіві органів центральної влади та управління). Важливо, що 192 із них містили зображення тризуба у різних контекстах.

4 жовтня 1991 року експертна група підбила підсумки конкурсу. Переміг у конкурсі проєкт історика-геральдиста Андрія Гречила та художника Івана Турецького. На думку Гречила,Тризуб у графічній традиції періоду правління Великого князя Володимира був прийнятий не випадково, оскільки «саме за князя Володимира всі етнічні українські землі були об’єднані в одній державі.

Державний Герб – це символ, який презентує певну країну як суверенну незалежну державу, офіційна емблема, зображувана на офіційних документах, печатках, грошових знаках держави. Практика оформлення Герба спирається на національні традиції, відбиває специфіку геральдичних особливостей розвитку певної країни.

Герб України перебуває під охороною закону. Будь-яка наруга над символом веде до юридичної відповідальності.

Що символізує Тризуб?

Для українців в усьому світі Тризуб символізує нерозривний зв’язок із Вітчизною. У різні періоди історії наш Тризуб ставав символом боротьби за незалежність.

Українському Тризубу – понад тисячу років.  Згідно археологічних знахідок його широко використовували трипільські племена у ІІІ – ІV столітті до нашої ери. В ті прадавні часи Тризуб був знаком старійшин. Приклади використання символу Тризуба зустрічаються в археологічних знахідках на Поділлі, в Ольвії та багатьох інших цікавих місцях. Згодом, після трипільців символ Тризуба використовували скіфи, які вважали себе прямими нащадками атлантів.

Протягом багатьох століть на землях Русі було поширене зображення Тризуба. За часів Київської Русі Тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах. Посли київського князя Ігоря (912-945 рр.) при укладанні договорів із візантійцями мали свої печатки з Тризубом.

Особливо багато артефактів – за період князювання Володимира Святославовича (на київському престолі приблизно від 980 року). Тому Тризуб і вважається знаком князя Володимира Великого. Після занепаду роду Рюриковичів зображення Тризуба поступово витіснилося. Від XІV століття входять в ужиток територіальні знаки, наприклад у Києві – з архистратигом Михаїлом, Володимирі-Волинському –  зі святим Георгієм, Луцьку – святим Миколаєм, Львові – левом.

Із проголошенням Української Народної Республіки в листопаді 1917 року питання державного герба набуло особливої актуальності. Центральна Рада створила спеціальну підготовчу комісію, що об’єднала істориків, юристів, гербознавців і художників. Її очолив Михайло Грушевський. Він вважав, що гербом України має стати золотий плуг на синьому тлі як “символ творчої мирної праці”, навколо – історичні герби українських земель. Комісія розглянула кілька проектів, але обрала Тризуб.

6 січня 1918 року Тризуб із хрестом над середнім “зубом” у 8-кутній рамці з’явився на перших грошах, випущених Українською Народною Республікою. Автором банкноти у 100 карбованців був художник-графік Георгій Нарбут.

Після проголошення 22 січня 1918 року самостійності України, питання про офіційне затвердження державної символіки потребувало негайного вирішення. Але через війну з більшовиками оголошувати конкурс або проводити широке обговорення ескізів не могли. 7 лютого Центральна Рада востаннє засідала в Києві. Під натиском ворога вона перебралася до Житомира, звідти – до Сарн і нарешті – до Коростеня.

Там, 25 лютого 1918 року на засіданні Малої Ради (орган Центральної Ради, що діяв між сесіями) був затверджений Герб Української Народної Республіки. Майже через місяць 22 березня Мала Рада схвалила зображення герба авторства відомого художника Василя Кричевського – Тризуб князя Володимира Великого, обрамлений оливковим вінком. Такий вибір, тогочасні політичні діячі, пояснювали тим, що Тризуб з часів Київської Русі вважався знаком влади та спадкоємності традицій української державності і символізує соборність українських земель.

За часів Гетьманату Тризуб залишився в геральдичному вжитку. 24 листопада 1918 року спеціальна комісія схвалила проекти герба та печатки, підготовлених Георгієм Нарбутом, але вони залишилися незатвердженими.

За часів Директорії гербом відновленої Української Народної Республіки служив Тризуб без вінка. 21 січня 1919 року комісія у справах вироблення проекту герба УНР дійшла висновку, що соборна Україна має поєднати емблеми УНР і Західноукраїнської Народної Республіки, а також знак князя Володимира. Із 22 січня 1919 Тризуб включили до крайового герба Західної області Української Народної Республіки.

У міжвоєнний період Тризуб став символом боротьби українців за свободу. Його використовував Уряд УНР у еміграції та різні політичні організації. В тому числі на емблемі Організації українських націоналістів був Тризуб із мечем на місці середнього зуба.

Символіка державності позначилася і в Українській повстанській армії: на елементах одягу, передусім головних уборах – мазепинках, петлюрівках, а також ременях. На них кріпили різного роду Тризуби. Інколи на одностроях були нарукавні нашивки із Тризубом.

В СРСР Тризуб був заборонений. Для комуністичного режиму він лишався ознакою націоналізму.  У 1960–1980 роках КГБ неодноразово займалося справами про використання націоналістичної символіки. Так, 30 грудня 1967-го синьо-жовтий прапор із Тризубом ще й з написом “Ще не вмерла Україна, і слава і воля” – на будівлі Кіровського райвиконкому в Дніпропетровську (тепер – Дніпро); 23 квітня 1970 року – в телефонній кабінці в Чернівецькому університеті; 7 січня 1984 року – над поштовим відділенням села Демидового на Львівщині.

Відновивши незалежність у 1991 році та обравши Тризуб державним гербом, Україна продемонструвала наслідування традицій Української Народної Республіки.

VcJETНайбільший тризуб розташований в Івано-Франківській області. Він викладений (з білого гірського каменю мергель) на схилі гори, неподалік села Остриня Тлумацького району. Остринський тризуб – символ України, який видно з космосу, у 1992 році виклав місцевий житель Афанасій Панькович Козак – колишній воїн Української Повстанської Армії, на місці, де точились запеклі бої між українськими повстанцями сотні Пилипа Орлика та більшовиками. Цим  він вшанував пам’ять полеглих побратимів та відзначив першу річницю з Дня проголошення незалежності України.

Розміри рукотворного, найбільшого в Україні зображення герба України: висота – 19 м., ширина – 13 м., висота центральної частини – 25 м. Нижче тризуба зазначений рік викладення «1992» та слово «Воля».

Російська агресія в Криму і на сході України розпочалася із знищення Тризуба як маркера української ідентичності.

Тризуб об’єднує українських патріотів, які сьогодні захищають наш суверенітет і територіальну цілісність України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *